Nesimi Yetik

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde Dramaturji öğrenimi gördü. Berlin Film Festivali’nde ödül kazanan Annem Sinema Öğreniyor adlı kısa filmiyle sinema dünyasında tanınmaya başladı. Bir süre Kısa Metraj adlı TV programını hazırlayıp sunduktan sonra sinema çalışmalarına ağırlık verdi.

Betül Esener ile ortak senaristliğini üstlendiği Vaha isimli uzun metraj film senaryosuyla IF İstanbul kapsamında düzenlenen Sundance Script Lab’a seçildi. Toz Ruhu isimli uzun metraj film projesi ile İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi’nden CNC ödülünü kazandı ve yine aynı proje Saraybosna Film Festivali’nin Cinelink Atölyesi’nde yer aldı. İlk uzun metraj filmi olan Toz Ruhu ile, Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Film, Malatya Film Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazandı.

Ardından yine Betül Esener ile birlikte senaryosunu yazdığı Dirlik Düzenlik adlı sinema filmini hayata geçirdi. Dirlik Düzenlik, Makedonya’da düzenlenen Cinedays European Film Festivali See Programı’nda En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

Mabel Matiz’in Boyalı da Saçların adlı şarkısına kısa film formatında çektiği klip yayınlandığı yılın en çok ses getiren video kliplerinden biri oldu.

Nesimi Yetik, halen sinema ve dijital platformlar için projeler geliştirmekte, yazdığı öyküler popüler kültür-edebiyat dergisi Ot Dergi’de yayınlanmaktadır.

Filmografi

Annem Sinema Öğreniyor (Kısa Film) 2006

57. Berlin Uluslararası Film Festivali: DAAD Ödülü 2007

Toz Ruhu (Uzun Metraj) 2014

21. Adana Film Festivali: En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Sanat Yönetmeni 2014

5. Malatya Uluslararası Film Festivali: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu 2014

Dirlik Düzenlik (Uzun Metraj) 2020

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali: Cahide Sonku Ödülü 2020

40. İstanbul Film Festivali: En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 2021

20. Cinedays European Film Festivali (Makedonya): See Program En İyi Film Ödülü 2021

17. Within The Family Film Festivali (Rusya): En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 2022