Nermin Yıldırım

Nermin Yıldırım, (d. 7 Mart 1980, Bursa) Türk yazardır.

2002 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nin basın ve yayın bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında "Alem-i Nisvan" başlıklı feminist bir fanzin çıkardı. Mezun olduktan sonra çeşitli gazete ve dergilerde muhabir, editör ve köşe yazarı olarak çalıştı, reklam ajanslarında metin yazarlığı yaptı.

"Manchester Letters", "Tramline Project" gibi uluslararası edebiyat faaliyetlerine katılarak, çeşitli ülkelerin yazarlarıyla ortak çalışmalar yaptı. 2013 yılında 3 ay boyunca dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıların ağırlandığı bir program kapsamında Köln'de kaldı. 2013-2018 senelerinde Ot Dergi’de Dış Hatlar, Kasım 2018'den itibaren ise KAFA Dergisi Uzakların Kafası adlı köşelerinde düzenli olarak öyküler yazıyor.

Nermin Yıldırım'ın romanları toplumsal ve kişisel bellek üzerine kurgulanmıştır. Unutma Beni Apartmanı’nda yıllar sonra annesinin sesini ilk kez telefonda duyan Süreyya’nın kişisel hikâyesi üzerinden, Türkiye’nin son yarım yüzyılının hikâyesi anlatılır. "Rüyalar Anlatılmaz"ın odağında ise bir âilenin tarihi var. "Saklı Bahçeler Haritası"nda okur, 1930’lardan 1960’lara kadar geçen süreçte yazılıp günümüze kadar ulaşan esrarengiz mektuplardan hareketle, mektupların sahiplerini olduğu kadar, 20'inci yüzyılın önemli gelişmelerini de takip eder.

2015 senesinde yayımlanan "Unutma Dersleri" romanında ise aşk, hayaller ve aklın cilvelerine dair psikolojik referanslar içeren sürükleyici bir serüven kurguladı.

2017 senesinde yayımlanan "Dokunmadan" romanı Dünya Kitap "Yılın Telif Kitabı" ödülünü kazandı. 2018'de yayımlanan bir sonraki romanı "Misafir" Berlin Film Festivali'nin edebi eserleri sinemaya taşımak amacıyla oluşturduğu Books at Berlinale kategorisinde seçilen 12 eserden biri oldu . Yıldırım'ın "Ev" başlıklı yedinci romanı ise 2020 senesinde yayımlandı.

Uluslararası PEN yazarlar birliği üyesi Nermin Yıldırım, hem Barselona'da, hem de İstanbul’da yaşıyor.

Kitap

Bavula Sığmayan 2022 - Roman

Ev 2020 - Roman

Misafir 2018 - Roman

Dokunmadan 2017 - Roman

Unutma Dersleri 2015 - Roman

Saklı Bahçeler Haritası 2013 - Roman

Rüyalar Anlatılmaz 2012 - Roman

Unutma Beni Apartmanı 2011 - Roman