Alev Topal

1984 yılında doğdu. 2003 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Ünv. Muhasebe bölümünden mezun oldu.

2007 yılında oyuncu olarak başladığı tiyatroda sahne arkasının daha fazla ilgisini çektiğini fark edip, ışık tasarımı alanına yönelmeye karar verdi. 2008 yılında Yüksel Aymaz’ın asistanı olarak başladığı bu alanda kendi yaptığı tasarımlar ile ilerledi. Çeşitli tiyatro ve dans toplulukları ile tasarım alanında çalışmalarına devam etmektedir.

2006 yılında devlet koruması altındaki çocuklarla gönüllü çalışmalar yapmaya başladı. Çocuklara drama dersi vererek başladığı çalışmalara, iletişime kapalı çocuklar için düzenlediği hikaye ve masal oluşturma atölyeleri ile devam etti.

2016 Yılında psikologlar ile oluşturulan bir proje kapsamında evlat edinen ve koruyucu aile olan ailelere kolaylaştırıcı kaynak olması için  "Burgulu Saç ile Anka" adlı çocuk hikayesini yazarak hikayenin bütün haklarını derneğe devretti. ABSivilDüşün’den hibe alan hikaye “İstanbul Koruyucu Aile Derneği” tarafından 2017 yılında yayımlandı.

2017 yılında Bilgi Üniversitesinde Celil Oker’in “hikaye” derslerine misafir öğrenci olarak katıldı. Aynı yıl Sıfırdan Yayınları ekibine katıldı. Yayınevinin ortaklarından biri olarak bu alandaki çalışmalarına devam etmektedir.
2019 yılında yetişkinler için yazdığı dokuz masaldan oluşan “Fısıldayan Masallar” isimli ilk yetişkin kitabı yayımlandı.