Pınar Bulut ile Senaristin Yolculuğu


Senaryo Yazarlığı Atölyesi

4 Aralık - 29 Ocak

Her Çarşamba 19.00 - 22.00

İki kurdan oluşan bu atölye, yazarlığı iki ayrı anlayış ve pratik olarak ele alıyor: Sanatsal yazım ve sektörel yazım. Amaç doğru bir altyapıyla, disiplinlerarası bir yaklaşımla, uluslararası senaryoculuk standartlarını takip eden, zanaatına hakim, hayallerini yazıya dökecek; sadece senaryo yazabilmekle yetinmeyip, ilkeli, söyleyecek yeni bir sözü olan, sıra dışı projelerin liderliğini yapabilecek ‘sanatçı senaristler’ yetiştirmek.

İlk kurda senaryo yazarlığının sanatsal gerekleri ve temel teknik bilgilerini inceliyoruz. Bir yazarlık dalı olarak senaristliğin diğer yazım türlerinden farklarını, zanaatın olmazsa olmaz kurallarını öğreniyoruz. İkinci kurda ise sektörde bir senarist olarak yola çıkabilmek, öğrendiklerimizi bir kariyere çevirebilmek için atılması gereken adımları inceliyoruz. Türkiye’de dizi veya sinema senaryosu yazabilmek için nasıl evren, karakter ve hikaye kurulacağını, nasıl sezon şablonu çıkarılacağını, nasıl proje dosyası hazırlanacağını, yapımın diğer ögeleriyle nasıl ilişki kurulacağını öğreniyoruz. Senaryonun temel taşı olan sahne yazımıyla ilgili detaylı ve ileri seviye çalışmalar yapıyoruz. İki kur için de başvuranlar arasından bir ön seçim yapılıyor. Ancak ileri seviye olan ikinci kurun talepleri daha fazla. Senaryo yazımının temel kurallarını bilen ve uygulayan, senaryo yazarlığını meslek olarak yapan ya da yapmak isteyen senaristler/senarist adayları için profesyonel bir yazarlık hazırlığı atölyesi, ikinci kur. Kur bitiminde seçilecek öğrencileri profesyonel hayatlarında desteklemek, onlara iş imkanı sunmak gibi bir amacımız var.

Temel bir senaristlik bilgi ve anlayışı vermek, bir meslek olarak senaristliği sanatsal bir yerden başlayarak profesyonel bir yere ilerletmek üzere tasarlanan atölyenin ikinci kuru da ilki gibi 8 hafta, haftada 3 saat uygulanacak.

*Atölyemiz ücretlidir.
*Atölyemize katılım sağlayabilmeniz için başvuru formunu detaylıca doldurmanız gerekmektedir. Atölyemizin kontenjanının kısıtlı olduğunu, sizler hakkında fikir sahibi olabilmek için başvuru formlarını incelediğimizi hatırlatmak isteriz.