Figen Şakacı ile “Yazmazsam delirir miyim?”


Öykü Okur-Yazarlığı

13 Şubat - 19 Mart

Her Perşembe 19.00 - 22.00

Sait Faik’in “Haritada Bir Nokta” öyküsü “kalemi yonttum, yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım” cümlesiyle biter. Gerçekten içimizden gelen yazma dürtüsü bu kadar güçlü mü? Peki okuduğumuz metinlerde aradığımız, bulunca sevindiklerimiz neler? Bu atölyede bu sorulara hep beraber cevap arayacak; her birimiz kendimize ait kalemlerimizi yontacak; yazmanın bize kattıklarına, bizim yazıya kattıklarımıza bakacağız. Her hafta bir öykü okuyarak; o öyküdeki karakterleri kendi hayal dünyamızda bir kez daha yaratacağız, her okuduğumuz öyküde öğrendiğimiz yeni kelimeleri “kelime kesesi”nde saklayacağız. Atölye boyunca hem okuduklarımızı hem de yazdıklarımızı birlikte değerlendirecek; altı haftanın sonunda içinde yarattığımız karakterlerin ve öğrendiğimiz kelimelerin yer aldığı yepyeni öyküler yazacağız. Hevesle, heyecanla ve merakla…
 

Ders 1
Eteğimizde neler var? İç dökümlerinden metne geçiş
Yazma hevesi ve heyecanıyla kurulan o ilk cümlenin peşine düşmek; derin meseleler üzerine yol haritası çıkarmak. Kurmacayla gerçek arasındaki köprüden sakin ve emin adımlarla nasıl yürüyebiliriz?

Ders 2
Öyküde aradığımız ne? Bir hikayeyi anlatmaya nereden başlayabiliriz? Peki severek okuduğumuz öyküleri biz olsak nasıl devam ettirir ve bitirirdik? Az teori bol pratikli, okuma- yazmalı seanslar.

Ders 3
Karakter ve kahraman arasındaki farklar nelerdir? Karakterden hikayeye, hikayeden kahramana geçişken yolculuklar.

Ders 4
Zaman ve mekanın metindeki önemi? Dikkat edilmesi gereken detaylar, okuma ve yazma pratiklerinde zaman- mekan anlatı denemeleri.

Ders 5
Diyalog yazma incelikleri. Nasıl konuşur, ne kadarını yazarız? Karakterlere uygun diyaloglar, diyaloglara uygun bir akış nasıl olmalıdır?

Ders 6
Bilgi mi dürtü mü? Öğrendiklerimiz yazarken ne kadar işimize yarar? Metinlere yakından bakma, yazarı ve yazıyı değerlendirme pratikleri…
 

*Atölyemiz ücretlidir.

*Atölyemize katılım sağlayabilmeniz için başvuru formunu detaylıca doldurmanız gerekmektedir. Atölyemizin kontenjanının kısıtlı olduğunu, sizler hakkında fikir sahibi olabilmek için başvuru formlarını incelediğimizi hatırlatmak isteriz.